VIštytis

VIskas apie Vištytį

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą

* Siaurukas siekė Vištytį ir Kudirkos Naumiestį

Email Spausdinti PDF

Photobucket 1924 m. kovo 28 d. Vištyčio valsčiaus tarybos pirmininko B. Grigaičio iniciatyva buvo sušaukta valsčiaus sueiga, kuri svarstė geležinkelio reikalus Vilkaviškyje. Susirinkimo metu buvo nutarta prašyti valdžios geležinkelį atgaivinti, nes dar buvo nespėta išvežti 12 km. bėgių.


Šiemet siaurajam geležinkeliui Lietuvoje sueina 110 metų. Prieš tiek metų iš Pastovių į Panevėžį atvyko pirmasis traukinėlis. Tačiau tai ne vienintelis siaurukas, kuris savo laiku buvo išties naudinga transporto priemonė...

Pirmojo pasaulinio karo metais vokiečiai, siekdami greitai permesti kariuomenę ir išvežti prisigrobtą turtą, klodavo vadinamuosius lauko geležinkelius. Taip Vilkaviškio rajone atsirado net du tokie geležinkeliai – vienas sujungęs Pilupėnus (dabar Kaliningrado sritis) per Vištytį ir Gražiškius su Aleksandravo dvaru, o kitas geležinkeliukas sujungė Marijampolę, Vilkaviškį ir Kudirkos Naumiestį.

Kiek krovinių pervežta šiais geležinkeliais karo metu, nėra aišku, tačiau pokaryje jie liko apleisti ir užmiršti. Buvo keli mėginimai juos atgaivinti. Bene didžiausios diskusijos vyko dėl geležinkelio Marijampolė–Naumiestis.

1919 metų laikraščiai rašė, kad buvo manyta šį geležinkeliuką išnuomoti. Esą, esant garvežių trūkumui, galima vagonėlius traukti ir arkliais. Taip pat buvo planuojama šią liniją pratęsti iki Gelgaudiškio. Tam 1922 metais Seimas priėmė įstatymą, leidžiantį šio geležinkelio reikalams nusavinti privačią žemę.

Vis dėlto planai taip ir liko planais, nes 1926 m. kovo 12 d. „Lietuvos žinios“ rašė: „ Va kad ir siaurasis gelžkelis, kurs eina nuo Mariampolės per Vilkaviškį iki Naumiesčiui, yra juk valstybinis turtas. Kas su juom yra daroma? Ogi nieko! O būtų galima ir reiktų šis tas daryti. Vokiečiai jį nusitiesė ir pilniausiai juom naudojosi, o ir lietuviams jį perėmus iš karto buvo neblogiausiai išnaudojamas. Tik dabar kažkodėl yra visiškai apleistas, ir net gaila žiūrėti, kaip jis dabar genda ir nyksta .“

Spėjama, kad tais pačiais metais šis geležinkeliukas ir buvo galutinai išardytas...
Panašus likimas ištiko ir geležinkeliuką Pilupėnai–Aleksandravas. 1919 m. rugsėjo 24 d. laikraštis „Nepriklausomoji Lietuva“ rašė, kad šis geležinkeliukas karo metu ėjo maršrutu Pilupėnai–Vilkaviškis–Dotavai–Vaitkabaliai–Gražiškiai iki Aleksandravo dvaro. Tačiau vokiečiai jau Pirmojo pasaulinio karo metais sutrumpino šią liniją iki Gražiškių.

Pokaryje norėta vėl atgaivinti geležinkeliuką. 1924 m. kovo 28 d. Vištyčio valsčiaus tarybos pirmininko B. Grigaičio iniciatyva netgi buvo sušaukta visuotinė valsčiaus sueiga, kuri svarstė pašto ir geležinkelio reikalus Vilkaviškyje. Šio susirinkimo metu vienbalsiai buvo nutarta prašyti valdžios geležinkelį atgaivinti, nes dar buvo nespėta išvežti 12 kilometrų bėgių. Tačiau geležinkeliukas taip ir nebuvo atgaivintas...

Istorija susiklostė taip, kad vis tiktai 1931 metais Šakius ir Gelgaudiškį sujungė siaurukas, o jam buvo panaudoti tie patys bėgiai, kurie kažkada buvo pakloti Vilkaviškio rajone. Siaurukas per savo 110 metų istoriją sėkmingai pasitarnavo ne tik pervežant keleivius ar krovinius, bet ir plytinėse, durpynuose ar vežant mišką.

Teko girdėti, kad kažkur Marijampolės apskrityje yra išlikęs tikras garvežiukas...
Beje, kelionių agentūra „Superkelionės.lt“ skelbia geriausios archyvinės siauruko fotografijos konkursą. Dalyvaukite. Nuotraukas siųskite į „Santakos“ redakciją.

Udrius ARMALIS


Siaurukas Marijampolėje (1919–1920 metai).

Atnaujinta Trečiadienis, 09 Vasaris 2011 20:21  
Mes turime 54 svečius online
Turinio peržiūrėjimai : 7608334
„Afganistano daktaras“ – knyga apie neišpainiojamus žmogaus sielos labirintus

    Iš Vištyčio kilęs karo gydytojas Vilius Kočiubaitis išleido antrąjį savo romaną. Jo pristatymą Vištytyje rašytojas planuoja rugpjūčio 11 d., 14 val. Lietuvos kariuomenėje tarnaujantis ir šiuo metu Marijampolėje dirbantis karo gydytojas sako, kad palyginus dvi šalis – Lietuvą ir Afganistaną, kraštiečių virkavimai apie sunkų gyvenimą atrodo mažų mažiausiai juokingi. Savo knygoje majoras pasakoja apie Afganistane sutiktus žmones, kurie romane įamžinti kitais vardais. Apie naująjį jo kūrinį ir kalbamės su karo gydytoju Viliumi KOČIUBAIČIU.


Banners