VIštytis

VIskas apie Vištytį

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą
Vištytis prasideda čia ...

Modernaus centro ekspozicija veda per kalvotąją Suvalkiją

Email Spausdinti PDF

 

 photo Vistytis_set0603mar_k71.jpg Į lankytojų centro atidarymą sugužėjusius svečius pasveikinęs Vištyčio regioninio parko direktorius Nerijus Paškauskas bei vyr. specialistė kultūrologė Rimutė Gagienė džiaugėsi įkurtuvėmis ir pagaliau parko reikmes puikiai atitinkančiu pastatu. Jo šeimininkai vylėsi, kad naujajame centre netrūks nei lankytojų, nei kūrėjų – talentingų žmonių, kurių darbai papuoš pastato erdves ir gamtos ekspozicijas papildys meno kūriniais.  N. Paškauskas trumpai pristatė visą atgimusio regioninio parko direkcijos pastato istoriją, skaidrėse prabėgo akimirkos nuo laikų nepatogiose šaltose patalpose iki modernaus šių dienų statinio. Naująjį lankytojų centrą palaiminti pakviestas Vilkaviškio dekanas prelatas Vytautas Gustaitis.

 
Regioninio parko direktorius Nerijus Paškauskas ir vyr. specialistė Rimutė Gagienė pakvietė svečius apžiūrėti naująjį lankytojų centrą. Autorės nuotr.

Modernaus centro ekspozicija veda per kalvotąją Suvalkiją

Eglė MIČIULIENĖ

Penktadienį Vištyčio regioninio parko direkcijoje duris atvėrė naujas šiuolaikiškas lankytojų centras.

Energinis naudingumas – A klasės
Vištyčio regioninio parko direkcijos darbuotojai šio įvykio laukė jau seniai. Dar 2013 m. rudenį direkcija iš miestelio centre esančio mūrinio pastato persikraustė į seną „alytnamį“, pačią pirmąją regioninio parko direkciją.
Tuo metu didžiulis mūrinis pastatas, kuriame parko direkcija buvo įsikūrusi apie 20 metų (dar anksčiau čia buvo miestelio prekybos centras su valgykla ir bufetu), imtas rekonstruoti.
Senas neekonomiškas mūras buvo nuardytas iki pirmojo aukšto ir pertvarkytas į gražų, kompaktišką, prie miestelio architektūros dailiai derantį pastatą su mansarda. Šį rudenį čia sugrįžęs parko direkcijos kolektyvas dabar džiaugiasi erdviomis, šviesiomis ir patogiomis patalpomis. Renovuotas pastatas – ne tik gražus, bet ir labai ekonomiškas šilumos požiūriu. Tai pirmas toks rajone A klasės energinio naudingumo statinys.
Pastatui šildyti naudojami geoterminiai vandenys.
Statinio vidaus interjeras apgalvotas iki menkiausių detalių ir smulkmenų: pirmojo aukšto interjerą puošiantys suvalkietiški tautiniai raštai darniai susipina su gamtos motyvais ir yra visiškai suderinti su mansardoje įkurta šiuolaikiška lankytojų centro ekspozicija „Kalvotoji Suvalkija“.

Atgimė iš naujo
Į lankytojų centro atidarymą sugužėjusius svečius pasveikinęs Vištyčio regioninio parko direktorius Nerijus Paškauskas bei vyr. specialistė kultūrologė Rimutė Gagienė džiaugėsi įkurtuvėmis ir pagaliau parko reikmes puikiai atitinkančiu pastatu.
Jo šeimininkai vylėsi, kad naujajame centre netrūks nei lankytojų, nei kūrėjų – talentingų žmonių, kurių darbai papuoš pastato erdves ir gamtos ekspozicijas papildys meno kūriniais.
N. Paškauskas trumpai pristatė visą atgimusio regioninio parko direkcijos pastato istoriją, skaidrėse prabėgo akimirkos nuo laikų nepatogiose šaltose patalpose iki modernaus šių dienų statinio.
Naująjį lankytojų centrą palaiminti pakviestas Vilkaviškio dekanas prelatas Vytautas Gustaitis.

Sveikintojų nepritrūko
Valstybinių saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė dėkojo regioninio parko darbuotojams už nuoširdų atsidavimą savo darbui ir įteikė svečių knygą – joje savo atsiliepimus galės palikti lankytojai, kuriems šis centras ir buvo sukurtas.
Gausiai susirinkę svečiai – Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, rajono Savivaldybės Aplinkos apsaugos departamento, pasienio tarnybų vadovai, girininkai, geologai, muziejininkai, kelininkai, kultūros atstovai, vištytiškių kolegos iš kitų Lietuvos regioninių parkų, svečiai iš Lenkijos bei Rusijos ir visi kiti sveikintojai, regioninio parko direkcijos draugai ir bendraminčiai nuoširdžiai džiaugėsi išgražėjusiu pastatu ir modernia centro ekspozicija.
Svečių žinias apie Vištytį dar praplėtė ir išradingai sumanyta folkloro ansamblio „Šilojai“ meninė kompozicija. Jaukumo vakarui suteikė švelnios Egidijaus Politos saksofono melodijos.

Akcentas – kalvos
Po to, kai N. Paškauskas, R. Baškytė ir Marijampolės miškų urėdijos urėdas Kęstutis Bielskus nukirpo įkurtuvių juostelę, svečiai galėjo apžiūrėti modernią ekspoziciją, kokia mūsų krašte dar negali pasigirti joks muziejus.
Pirmieji lankytojai sužinojo daug įdomių faktų apie unikalųjį Suvalkijos kraštą.
Šios vietos yra vertingiausia Sūduvos kalvyno kraštovaizdžio dalis, suformuota paskutinio praslinkusio ledynmečio. Ramiai praslinkę per visą Suvalkiją, suformavę beribes jos lygumas, ties Vištyčiu ledynai taip įsisiautėjo, kad sustūmė pačią aukščiausią Lietuvoje Suvalkų moreninės aukštumos dalį – Pavištyčio-Dunojaus keterą.
Visos trys aukščiausios kalvos – Dunojaus kalnas (285 m), Janauka (282,9 m) ir Pavištyčio kalnas (282,4 m) – ir yra pagrindinis ekspozicijos „Kalvotoji Suvalkija“ akcentas. Pro išradingai sukomponuotas kalvas eidamas simboliniu Vištyčio akmenų taku gali skaityti, liesti, nuotraukose bei interaktyviuose ekranuose matyti ir pajusti šios saugomos teritorijos grožį, ežerų bei miškų gėrybes, kitas gausias gamtos ir istorines vertybes. Centro lankytoją visur lydi vištytis – taip senųjų suvalkiečių buvo vadinamas bet koks paukščiukas, o nuo šio žodžio ir kildinamas Vištyčio ežero vardas.
Centre susipažinusiems su Vištyčio regioninio parko grožybėmis ir jau turintiems išsamių žinių lankytojams bus įdomiau savarankiškai arba su gidu keliauti po šią savitą ir išskirtinę saugomą teritoriją.
 

 

Atnaujinta Trečiadienis, 25 Sausis 2017 19:45  

Banners