VIštytis

VIskas apie Vištytį

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą
Vištytis prasideda čia ...

Monografija „Vištytis“ – paminklas gimtinei ir jos žmonėms

Email Spausdinti PDF

 

 photo Vistytis_set0603mar_k71.jpg Kaip ir pažadėjo renginį pradėjusi jo vedėja Rima Gagienė, popietė buvo jauki ir prasminga. Išpuoštoje, ežero pakrantę primenančioje bendruomenės salėje nestigo šiltų susitikimų, jausmingų prisiminimų, meile gimtajam miesteliui persunktų melodijų bei įspūdžių, patirtų renkant medžiagą ir ruošiant Vištyčio kraštui, jo istorijai ir žmonėms skirtą leidinį. Kaip sakė šios knygos iniciatorius ir vienas iš rengėjų Vilius Kočiubaitis, monografijos „Vištytis“ užuomazgos radosi gal prieš 12 ar 13 metų. Susidomėjęs gimtojo miestelio istorija tąsyk jis susitiko su tuometine Vištyčio vidurinės mokyklos pedagoge kraštotyrininke Birute Mardosaite, apsilankė jos įruoštame mokyklos muziejuje ir ėmėsi kurti Vištyčiui skirtą interneto svetainę. „Kai internetinį puslapį užpildžiau, nežinojau, ką toliau daryti. Panaudodamas sukauptą istorinę medžiagą nusprendžiau parašyti romaną apie Vištytį, o vėliau supratau, kad reikia rengti ir istorinę knygą“, – apie leidinio idėją pasakojo V. Kočiubaitis.


Monografija „Vištytis“ – paminklas gimtinei ir jos žmonėms

Dangyra APANAVIČIENĖ

Praeitas sekmadienis Vištyčio krašto žmonėms buvo svarbi diena. Gausiai į bendruomenės namų salę susirinkę kraštiečiai ir jų svečiai tapo ilgai lauktos monografijos „Vištytis“ sutiktuvių liudininkais ir pirmaisiais skaitytojais.
Tiesiai iš spaustuvės atvežtą dvitomį pristatė leidinio sudarytojai – Vilius Kočiubaitis ir Žydronė Kolevinskienė, įspūdžiais dalijosi straipsnių autoriai.

Iš meilės gimtajam miesteliui
Kaip ir pažadėjo renginį pradėjusi jo vedėja Rima Gagienė, popietė buvo jauki ir prasminga. Išpuoštoje, ežero pakrantę primenančioje bendruomenės salėje nestigo šiltų susitikimų, jausmingų prisiminimų, meile gimtajam miesteliui persunktų melodijų bei įspūdžių, patirtų renkant medžiagą ir ruošiant Vištyčio kraštui, jo istorijai ir žmonėms skirtą leidinį.
Kaip sakė šios knygos iniciatorius ir vienas iš rengėjų Vilius Kočiubaitis, monografijos „Vištytis“ užuomazgos radosi gal prieš 12 ar 13 metų. Susidomėjęs gimtojo miestelio istorija tąsyk jis susitiko su tuometine Vištyčio vidurinės mokyklos pedagoge kraštotyrininke Birute Mardosaite, apsilankė jos įruoštame mokyklos muziejuje ir ėmėsi kurti Vištyčiui skirtą interneto svetainę. „Kai internetinį puslapį užpildžiau, nežinojau, ką toliau daryti. Panaudodamas sukauptą istorinę medžiagą nusprendžiau parašyti romaną apie Vištytį, o vėliau supratau, kad reikia rengti ir istorinę knygą“, – apie leidinio idėją pasakojo V. Kočiubaitis.
„Man pavyko suvienyti trijų puikių žmonių – Birutės Mardosaitės, Žydronės Kolevinskienės ir kraštiečio Donato Kazlausko, kuris buvo pagrindinis leidinio rėmėjas, gerumą, profesionalumą bei jėgas ir išleisti šią monografiją. Aš buvau tik techninis darbuotojas, ruošiantis straipsnius“, – nesureikšmindamas savo vaidmens ir nė kiek nesididžiuodamas kalbėjo V. Kočiubaitis. Nors didžiuotis tikrai yra kuo. Niekas nesuskaičiuos, kiek laiko ir pastangų šis kuklus, be galo savo gimtinę mylintis vyras paaukojo nors ir mėgstamai, bet su tiesioginiu darbu bei profesija nė kiek nesusijusiai veiklai.

Nuo priešistorės iki šių dienų
Monografija „Vištytis“ – tai dviejų bendraminčių: karo mediko, ištikimo Vištyčio krašto metraštininko V. Kočiubaičio ir vilnietės literatūrologės dr. Ž. Kolevinskienės – bendro darbo rezultatas.
Pristatydama leidinį bendraautorė Ž. Kolevinskienė pažymėjo, kad monografija apima ilgą ir turtingą Vištyčio krašto istoriją – nuo priešistorės iki šių dienų. Pirmoje dalyje atskleistos praeities istorijos slinktys ir vingiai, o antroje publikuojami straipsniai apie dabartinį Vištyčio gyvenimą ir žmones.
Knygos autorė pasidžiaugė Dalios Raicevičiūtės sprendimu viršeliui panaudoti senąsias Vištyčio nuotraukas.

„Pirmosios knygos viršelį puošia ribinio pasienio miestelio nuotrauka, o antrosios knygos viršelyje įamžintos kelios kartos: vaikai ir suaugusieji. Viešojoje erdvėje matomi tik vyrai, mat tuometinėms moterims buvo skirta namų erdvė. Todėl labai džiaugiuosi, kad knygoje yra daug moterų autorių straipsnių“, – leidinio iliustracijas savaip interpretavo mokslininkė.
Iš viso monografijoje paskelbta 29 autorių straipsniai, kurie parašyti remiantis archyvų faktais, autentiškais liudytojų pasakojimais, kitais šaltiniais.

Svečiuose – garsūs kraštiečiai

Iš viso monografijoje paskelbta 29 autorių straipsniai, kurie parašyti remiantis archyvų faktais, autentiškais liudytojų pasakojimais, kitais šaltiniais. Daugiausia leidinyje – V. Kočiubaičio ir Ž. Kolevinskienės publikacijų. Taip pat pateikti gerbiamų vištytiečių Birutės Mardosaitės, Vytauto Zdanavičiaus, Petro Keidošiaus, Reginos Mecutienės ir kitų autorių rašiniai.
Kai kurie iš autorių bei monografijoje aprašytų iš Vištyčio kilusių žymių žmonių dalyvavo ir renginyje. Džiaugėsi gimtojo krašto žmones aplankę žinomi skulptoriai, dailininkai Juozas Kalinauskas, Juozas Šlivinskas, Bronius Leonavičius, praeityje Vištytį garsinusi sportininkė Virginija Kartavičiūtė-Rutkauskienė, jau minėtas mecenatas, orientavimosi sporto meistras D. Kazlauskas ir kiti.
Mokytoja B. Mardosaitė dėkojo savo buvusiam mokiniui V. Kočiubaičiui už meilę gimtinei. Ji sakė esanti nepaprastai laiminga, kad po kruopelytę surinkta ir mokyklos muziejaus aplankuose nusėdusi kraštotyrinė medžiaga pagaliau sugulė į knygą, kurią, pasak pedagogės, reikėtų laikyti paminklu Vištyčio kraštui ir jo žmonėms.

Gulasi į trečiąją dalį
Monografija „Vištytis“ – solidus, gausiai nuotraukomis iliustruotas, didžiulės apimties leidinys, kurį sudaro dvi dalys. Kiekviena jų apima daugiau nei po 600 puslapių. Tačiau leidinio autoriai apgailestavo, kad vis tiek ne visi spaudai parengti straipsniai tilpo į monografiją. Ypač leidėjams apmaudu, jog į šalį teko atidėti knygnešystės temos publikacijų bloką, kai kuriuos kitus straipsnius.
Taigi, akivaizdu, kad leidėjams po truputį teks pratintis prie minties apie tęsinį, nes likusi medžiaga natūraliai gulasi į trečiąją monografijos dalį.
Renginiui baigiantis monografijos autoriai nuoširdžiai padėkojo rėmėjams ir visiems žmonėms, kurie prisidėjo, kad šis unikalus kūrinys gimtų ir pasiektų skaitytoją, užrašė linkėjimus jį įsigijusiems dalyviams.

DOSJĖ
Vilius KOČIUBAITIS – medikas, Lietuvos kariuomenės majoras, misijų Afganistane dalyvis, knygos „Miestelis, kuris buvo Jo“ autorius, Vištyčio internetinio puslapio ir miestelio „Facebook“ paskyros kūrėjas.
Žydronė KOLEVINSKIENĖ – Lietuvos edukologijos universiteto Lituanistikos fakulteto dekanė, Lietuvių ir lyginamosios literatūros katedros docentė, humanitarinių mokslų daktarė.

 

Už tai, kad leidinys pasiekė skaitytoją, jos autorius Vilius Kočiubaitis (dešinėje) sakė esąs dėkingas rėmėjams, o ypač – Donatui Kazlauskui. Autorės nuotr.

Žydronė KOLEVINSKIENĖ – Lietuvos edukologijos universiteto Lituanistikos fakulteto dekanė.

Daugiau:  http://www.santaka.info/?sid=34329#sthash.l4IxsPaK.dpuf

santaka.info

Atnaujinta Sekmadienis, 22 Sausis 2017 18:58  
Mes turime 18 svečius online
Turinio peržiūrėjimai : 6968395
Trijų sienų susikirtimas 1936, 1999 ir 2015 m.

   Sankirtoje susikerta trijų valstybių – Lenkijos, Lietuvos ir Rusijos – sienos. Ji yra 3 km į pietus nuo Vištyčio ežero. Lietuvos, Lenkijos ir Kryžiuočių ordino siena prie Vištyčio ežero buvo nustatyta Melno sutartimi dar 1422 metais. Ši, pirmoji, Lietuvos siena yra viena seniausių ir stabiliausių sienų Europoje. Ji nuo 1422 iki 1525 metų buvo Kryžiuočių ordino siena, vėliau ji nustatė Prūsijos hercogystės, Prūsijos karalystės, o nuo 1871 iki 1945 metų – Vokietijos ribas. Kitoje pusėje nuo 1422 iki 1795 metų buvo Lietuva ir Lenkija, o carinės okupacijos laikotarpiu 1795–1916 metais – jau Rusija.Banners