VIštytis

VIskas apie Vištytį

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą
Vištytis prasideda čia ...

* Zitos būsimas vyras laukė grįžtant ... iš armijos

Email Spausdinti PDF

Photobucket Vištytyje likimas suvedė ir su Romualdu. Pora draugavo pusę metų. Trejetą mėnesių Romualdas laukė kol Zita... grįš iš armijos. Mat būsimoji Bilevičienė buvo paimta į „medsanbatą“ Guseve.


Vištytietės Zitos Bilevičienės šeimą jau seniai persekioja nelaimės. Jos vyrą Romualdą prieš gerą penkmetį ištiko insultas, o sūnus Valdas jau trylikti metai juda tik invalido vežimėlyje.

Šiandien Bilevičiai gyvena nedideliame namelyje, kurį prieš dvejus metus jiems nupirko Vilkaviškio rajono savivaldybė. Jų šeima pasipildė dar vienu nariu – taip pat negaluojančia Zitos mama, 83 metų senute Antanina.

Pagalba iš savų ir svetimų
Vilkaviškyje gyvenusi moteris pardavė pusę namuko Pietario gatvėje ir atsikraustė į dukters namus. Už būstą gautus 3 tūkstančius litų (tuo metu namų kainos dar nebuvo pasiekę tokių mastų, kaip dabar) senolė atidavė Zitai. Ši visus pinigus išleido centriniam šildymui, dušui ir kanalizacijai įrengti.

Į namus padėti ateina seniūnijos socialinė darbuotoja. O šiaip Zita sakė mažai su kuo bendraujanti. Vaikščioti toli negali, ir namuose yra ką veikti.
Užsukusius aplankyti Bilevičių giminaičius sujaudino skurdi šeimos buitis ir jie parašė laišką LTV laidai „Bėdų turgus“.

Šeimyna labai jaudinosi sužinojusi, kad sulauks laidos rengėjų. Vėliau Valdas nervinosi, kad studijoje filmuojama mama vis grąžo rankas, kad dreba balsas, nerišli kalba.
Dabar jaudulys jau praeity, o šeimyna laukia jų vargus nupirkusių pirklių, kurie žadėjo sudėti plastikinius langus, padėti remontuoti namus, dovanoti dažų.

– Nėra sveikatos, bet negi visąlaik apie tai galvosi, – atsiduso Zita, – kruti kiek gali ir džiaugiesi, kad yra gerų žmonių.

Vienintelis sūnus – invalido vežimėlyje
Ne taip seniai iš patalo atsikėlė ir pradėjo pasiramsčiuodamas vaikščioti Romualdas.
Zita, anksčiau turėjusi trečiąją invalidumo grupę, dabar gavo antrąją – prisidėjo cukrinis diabetas. Vis blogėja sūnaus sveikata. Anksčiau nustatytas inkstų nepakankamumas progresuoja. Valdas triskart per savaitę važiuoja į Vilkaviškį dializuotis.

Apie 40 km į hemodializės kabinetą vaikiną vežiojančiam kaimynui (mat visuomeniniu transportu nuvažiuoti nėra galimybės) šeima atiduoda visą močiutės pensiją – apie 600 litų.
Kitos išeities nėra, juk Valdui dializės gyvybiškai reikalingos, o kas norės už dyką vežioti ir laukti keletą valandų, kol baigsis paskirtos procedūros.

Gydytojų diagnozės nedžiugina – 31 metų vaikinui reikia persodinti inkstą.
Vis dėlto vištytietis nenusimena, jis neskaičiuoja ligų ir stengiasi negalvoti apie tą nelemtą dieną, kai iš medžioklinio šautuvo paleistas šūvis pakeitė visą jo gyvenimą...
Tada jam buvo vos aštuoniolika...

Likimu nesiskundžia
Nespėjo Valdas užbaigti dvyliktos klasės. Tai padaryti jam pasisekė jau sėdint invalido vežimėlyje. Dabar vaikinas svajoja apie vairuotojo pažymėjimą ir nuosavą mašiną, kad galėtų į dializes važiuoti pats, o ir mamą grybauti nuvežtų...

Pasak Vištyčio seniūno Bronislavo Politos, kada sutikęs Zitą beklaustų, kaip sekasi, ji atsako, kad gerai. Nors namelis tikrai ne pats geriausias – kreivomis sienomis, kiaurais langais.
Pamatęs, kaip varganai verčiasi šeimyna, B.Polita parūpino jiems malkų. 11 kubinių metrų medienos supjovė, sukapojo ir į kluoną sunešė viešųjų darbų talkininkai. Jie padarė ir pandusą į priebutį, kad Valdui nereikėtų kasdien važiuoti pavojingai siūbuojančiomis lentomis.

Visąlaik slaugė kitus
Radviliškyje gimusi Zita į Vilkaviškį su šeima atvažiavo, kai jai buvo 2 metukai. Čia pabaigė Salomėjos Nėries mokyklą, vėliau prie ligoninės veikusią medicinos seserų mokyklą. Nuo tada Zitos Bilevičienės likimas – slaugyti kitus. Jau prieš gerą keturiasdešimtmetį ji atvažiavo gyventi į Vištytį. Kartu su keliomis draugėmis čia slaugė aplinkinius žmones. Vištytyje likimas suvedė ir su Romualdu. Pora draugavo pusę metų. Trejetą mėnesių Romualdas laukė kol Zita... grįš iš armijos. Mat būsimoji Bilevičienė buvo paimta į taip vadinamą „medsanbatą“ ir tarnavo Gusevo mieste (Kaliningrado sritis).

Iškart po to pora susituokė. Sūnaus Zita susilaukė tik po šešerių metų. Pasak jos, mažasis Valdukas buvo labai geras vaikas. Dirbdama visą parą ligoninėje Zita negalėjo jo prižiūrėti pati, tad veždavo pas mamą į Vilkaviškį, vesdavo į darželį, kartais palikdavo pas kaimynes. Taip ir užaugo draugiškas ir bendraujantis vaikas. Moteris manė, kad puikų užvadėlį turės senatvėje, tik gyvenimas jos planus sugriovė.

Pati nelabai galėdama moteris ant savo pečių laiko visus keturis namų kampus. Ir daržą pavasarį sodina, ravi, ir sergančius artimuosius apšokinėja.

Vyrui – pareigos jausmas
Kai namuose prireikia į sieną įkalti vinį, plaktuko griebiasi Zita. Mama Antanina kraipo galvą, sako niekada tokių darbų nedirbusi, mat turėjusi labai gerą vyrą, kuris ją labai prižiūrėjęs ir mylėjęs. Ne taip, kaip jos dukrai, senolei pasisekė. Ji velionį vyrą mini tik gražiu žodžiu ir gailisi, kad šis prieš keletą metų paliko ją vieną.

Zita, paklausta apie savo vyrą, tik moja ranka.
– Visko buvo, – atviravo vištytietė, – ir skriaudė, ir lakstė savais keliais.
Kažkada ji norėjusi skirtis, bet mama atkalbėjo, o dabar slaugo, prižiūri ir nepriekaištauja.

Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ

Zita Bilevičienė ir jos mama Antanina gyveno skirtingus gyvenimus, kol likimas suvedė mažoje trobelėje, Vištyčio pakrašty.
Autorės nuotr.

Publikuota: 2005 m. Gruodžio 29 d. Ketvirtadienis.

Atnaujinta Šeštadienis, 03 Sausis 2015 07:44  
Mes turime 68 svečius online
Turinio peržiūrėjimai : 6442459
AD MEMORIAM. Prof. Vytautas Nezgada

Mirus (2017-03-14) buvusiam Lietuvos sąjūdžio Kauno V tarybos pirmininkui, inžinieriui, mokslininkui, visuomeninkui prof. VYTAUTUI NEZGADAI (1930-2017). Sunkią netekties valandą reiškiame nuoširdžią užuojautą artimiesiems ir bendražygiams. Tegul Vytauto patrotiškumo, pilietiškumo tautiškumo idėjos ir darbai visada išlieka mūsų atmintyje.



Banners